Press "Enter" to skip to content

معرفی کتاب “اندوه_بلژيک”؛ به انتخاب طاهره زیانی

0

 

 

“زیبایی راستین از قعر بکر زندگی سرچشمه می گیرد، از عناصر ساده و خطرناک.
و به همین خاطر است که مردم را یک شعلهء کوچک و روشن و یا یک خورشید سوزان مست و مسحور می کند.”
“ازمتن کتاب”

لویی، پسر یازده ساله، شخصیت اصلی رمان، خاطراتش را از یک سال پیش از شروع جنگ جهانی دوم تا دو سال پس از پایان جنگ روایت می‌کند. این خاطره نگاری از روزگاری آغاز می شود که او در مدرسه‌ی شبانه روزی یک صومعه‌ با سرپرستی راهبه ها زندگی و تحصیل می کند. با بالا گرفتن آتش جنگ، لویی به خانه بر می‌گردد و داستانش را با روایت خاطرات تک تک افراد خانواده‌ی پدری و مادری‌اش و ماجراهای همکاری تنگاتنگشان با نازی‌ها ادامه می دهد…
اندوه بل‍ژیک مشهورترین و برجسته‌ترین اثر هوگو كلاوس در سال ۱۹۸۳ منتشر شد. این رمان بلافاصله بعد از انتشار در ردیف پرفروش‌ ترین رمان‌های آلمان، هلند و بلژیک قرار گرفت ؛ و بار دیگر در سال ۲۰۰۸ پس از مرگ هوگو کلاوس به جمع کتاب‌های پرفروش اروپا پیوست. منتقدین ادبی اروپا، رمان اندوه بلژیک را یکی از شاهکارهای ادبی- تاریخی قلمداد کرده‌اند که بی‌تردید در کنار آثار کلاسیک ادبیات داستانی جهان ماندگار خواهد شد. از هوگو کلاوس بارها با جوایز معتبر ادبی بلژیک، فرانسه و هلند تقدیر شده است.
هوگو کلاوس (آنتورپ، ۲۰۰۸- بروژ، ۱۹۲۹) شاعر، نمایشنامه‌نویس، نقاش و سرشناس‌ترین نویسنده ی بلژیک در عرصهٔ بین المللی، در طول زندگی پر بار خود هزاران شعر، ده‌ها نمایشنامه و بیش از بیست رمان نوشته است. این نویسنده‌ی بزرگ در آخرین سال‌های زندگی پر‌ثمرش به بیماری آلزایمر مبتلا شد و در سن ۷۸ سالگی درگذشت.
ستایش ‌بین‌المللی از رمان اندوه بلژیک و نویسنده‌اش همچنان ادامه دارد.
روزنامه دي‌تيد (هلند) درباره اين رمان نوشت: اندوه بلژيك يك رمان مهيج است با قلمي خيره‌كننده و طناز.
روزنامه لوموند (فرانسه) نوشت: اندوه بلژيك، همه ويژگي‌هاي يك رمان كلاسيك را داراست.
روزنامه فيگارو (فرانسه):‌ اندوه بلژيك، يك رمان بي‌مانند كه بايد آن را خواند.
روزنامه دي‌مورخن (بلژيك): اندوه بلژيك، يك رمان پرشكوه و جادويي است.

نویسنده:هوگو کلاوس
مترجم:سامگیس زندی
نشر: آموت