Press "Enter" to skip to content

Posts published in “ادبیات”

ما که اهلش نیستیم اثر مریم قهرمانی منتشر شد.

0

دوستانی که مایل به خرید نسخه الکترونیکی کتاب هستند، می‌توانند مبلغ 27 دلار آمریکا به حساب پی پال نشر آفتاب با آدرس aftab.publication@gmail.com واریز کنند، فیش پرداختی را برای ما بفرستند تا نسخه الکترونیکی کتاب برایشان ارسال شود.

عزیزانی که ساکن ایران هستند و مایل به خواندن نسخه الکترونیکی این کتاب هستند، کافی است به نشر آفتاب ایمیل بفرستند تا برای پرداخت 60 هزار تومان هزینه کتاب، در ایران راهنمایی شوند.

سرِّ اعظم و قصّه گو

0

سرِّ اعظم سرگشته ام میداری چرا همیشه وهماره ز ازل تا ابد دانم هستی ، امّا ندانم چیستی موج میزند فضای سینه از شمیمِ نافه ی خُتَن اما کو آن غزالِ گریز پا؟ ندارد گُنهی بُت پرست صنم: تبلورِ دوست به گاه که می گریزد دوست کوچک ست دلِ ما ، و بزرگی تو این کجا و آن کجا ؟ چه آشفته…

معرفی کتاب واژه نامه ی حزن های ناشناخته اثر جان کونیگ

0

واژه‌نامه‌ی حزن‌های ناشناخته مجموعه‌ای از واژگان نو برای بیان عواطف است. رسالت این واژه‌نامه تاباندن نور آگاهی بر غرابت بنیادی انسان‌بودن است؛ تمامی دردها، افکار اهریمنی، احساسات و احوالات، خوشی‌ها و امیالی که زمزمه‌شان در پس‌زمینه‌ی حیات روزمره به گوش می‌رسد.

کابوس هایِ بیداری

3

روزها گرم و، موّاج هُرم هوا ، و دودِ سودا که ره می گشایَد سویِ آسمان باشندگان غوطه ور در دریایِ سراب آدمی ملتقایِ دوسراب سرابِ بیابان، و سرابِ سوداها موج زن درصندوقِ سینه ها

شعری از سمیرا یکه تاز

0

… و مرد قصه به یک اتفاق دعوت بود به کشف راز شب و شبچراغ دعوت بود به شب نشینی ابر و ستاره و مهتاب به هم نشینی بی چلچراغ دعوت بود نشست برگ شقایق به روی دستانش نگاه خسته به یک چای داغ دعوت بود عبور باد خبرچین به جاده می افتاد تبر به قطع درختان باغ دعوت بود درست قبل…

فرجام

0

نبود، نبود قسمتِ ما پیمانه پیمایی با یارِ دل آویز تکیه بر لنگری به دریایِ زمانه

غبن یا بخشش؟

0

فردی که رویکردی کاسبکارانه دارد، وقتی قرار باشد ببخشد و در مقابل نستاند، حس می‌کند فریب‌ خورده و مغبون شده است. ولی برای انسان رشدیافته‌ی «مولد» بخشش نشانه‌ی قدرت، ثروت و وفور است. فرد با عمل بخشش، زنده بودن خویش را به بیان می‌آورد و آن را تقویت می‌کند.

مگر می شود؟

0

اجرایی شنیدنی از هنرمند نوپرداز مهدی دربانی، کارشناس تئاتر، بازیگر رادیو و تئاتر و دکلماتور و نریشن گو

به نظر می رسد مهدی دربانی تلاش موفقی دارد تا بخش مهمی از تجربیات تئاتری خود را نوآورانه به اجراهای صوتی تجربی خود، افزون کند. رسانه‌ی هفت هنر با لحاظ رسالت‌ش در حمایت از هنرمندان نو پرداز و با توجه به این که اثر پیشین مهدی دربانی مقام پر بازدید ترین پست رسانه ی هفت هنر را در بین مخاطبان خود داشته از این هنرمند جوان و پر انرژی حمایت می کند.

?‍?مادر درمانی

0
  ?در دوران انترنی در بخش اطفال بیمارستان لقمان تهران استاد بزرگ و بزرگوار و بی نظیری داشتیم به نام پروفسور مرندیان. روزهایی که در درمانگاه اطفال بیمارستان و زیر نظر ایشان به ویزیت کودکان بیمار میپرداختیم، گاه با مادرانی مواجه می شدیم که به جهت نگرانی از اختلال احتمالی در روند رشد یا سلامت کودک خود، وی را به درمانگاه بیمارستان می آوردند.

روایت است که…

0
روزی سه ملا با هم خربزه میخوردند و فقیری طرف دیگری آنها را نظاره مینمود، برای آنکه هیچ کدام دلشان نمیامد از سهم خود به آن فقیر بدهند، یکی گفت:

و عشق…

0

و عشق پُلی بلندتر از سکوت میان خداوندگار و آدمی افراشته می‌کند و عشق دره‌ی بی‌انتهای میان این دو را با گل‌سرخ پُر می‌کند

“به کدام گناه کشته شدی سنمار؟”

0
به جرم راستگویی, به جرم هنرمند بودن در سرزمین کاهلان و بی هنران, به جرم ساختن در بیابانی که مردمانش جز حضیض نمیشناسند و روزشان را با انباشتن هیچ بر هیچ شب میکنند, که این کهنه سرای را دو در است که از یکی می آییم و از آن یک میرویم, چه بهتر که این فاصله را به هیچ بیندیشیم! چرا خشتی بر خشتی نهیم,مگر نه اینکه باغهای معلق بابل و بهشت شداد همه با خاک یکسان شد؟!

چکامه

0
تصور می کنم دنیا جهان بهتری باشد اگر دارد غمی، آن غم، غم جان پروری باشد

“ادبیات به مثابه ی هنر”

0

الهام عیسی پور

در قلمروی غنی ادبیات و هنر ،خصوصیات زیبایی شناختی نوخاسته ی یک اثر، صرفا از روی ویژگی های متنی قابل استنتاج نیستند. بلکه توجه به وجود استعاره، صور خیال یا تصویرپردازی، تکرار، قافیه و هر گونه صنایع بدیعی دیگر تعیین نمی کند که آیا قطعه ایی اثرگذار و تکان دهنده هست یاخیر، درست همان طور که مثلا استفاده از تونالیته ی مینور در یک قطعه ی موسیقی سبب نمیشود که ضرورتا آن اثرغمناک باشد.این نکته راهم میتوان افزود که وجود این گونه خصوصیات متنی در یک اثر تضمینی نیست بر این که آن اثر از مقوله ی ادبیات به شمارآید. این مسئله مارا باز می گرداند به دانتو که معتقداست ظاهرا اثر هرگز به تنهایی جایگاه هنری آن را تعیین نمیکند.

بزم

0
  می شویَد زنگار ازدل ترنّم باران