Press "Enter" to skip to content

«هایپر رئالیسم» یا فزون واقع نمایی

0

 

پل نیوز: اگرچه در برخی موارد هنر به معنای تاکید بر جدا شدن از واقعیت است، اما سبک “هایپر رئالیسم” به طور کامل این مرز را از میان می برد. در حقیقت، نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی که توسط هنرمندان هایپر رئالیست خلق می شوند تفاوتی با عکس‌های وضوح بالا ندارند.

این در شرایطی است که برای خلق برخی نقاشی‌های هایپر رئالیسم تنها از ابزارهای ساده‌ای مانند مداد و خودکار استفاده می شود. تصاویر هایپر رئالیستیک به طور معمول 10 تا 20 برابر اندازه منبع اصلی بوده، اما همچنان از وضوح بالا در رنگ، دقت و جزئیات برخوردار هستند. بسیاری از نقاشی‌های سبک هایپر رئالیسم با استفاده از رنگ پاش و رنگ‌های اکریلیک، روغنی و یا ترکیبی از هر دو کشیده می شوند.

نقاشی رنگ روغن توسط پدرو کامپوس
نقاشی رنگ اکریلیک توسط جیسون گراف
نقاشی با مداد توسط پل لانگ
نقاشی رنگ روغن توسط روبرتو برناردی
نقاشی رنگ روغن توسط استیو میلز

طراحی های هایپر رئالیسم مارسلو بارنگی از ایتالیا
مارسلو بارنگي، عادت دارد آثاري بيافريند كه پر از جزییات است و به سبك هايپر رئاليسم نقاشي مي كند. بعضي از آنها بسيار شبيه عكس هستند.
در حاليكه بعضي از نقاشي ها را مي شود تشخيص داد، بقيه را بايد با دقت زياد مشاهده كرد تا به فرق آنها با عكس پي برد. بيشتر توجه او به جزئيات تكرار چين و چروك، منحني، انعكاس سايه ها از اجسام جلب مي شود

فزون‌واقع‌نمایی یا واقع‌گرایی افراطی یا هایپررئالیسم (به انگلیسی: Hyperrealism) رویکردی به واقع‌نمایی با الهام از هنر عکاسی است که در آن به‌صورت بسیار دقیق و عکس‌گونه چهره و پیکر انسان و اشیای صنعتی در ابعاد بزرگ تصویر می‌شود.

به سبکی در نقاشی و مجسمه‌سازی گفته می‌شود که یک عکس یا نمونهٔ واقعی را با جزئیاتِ دقیق تداعی کند.
بهترین نقاشی‌های فزون‌واقع‌نما معمولاً آن‌هایی‌اند که با عکس اشتباه گرفته می‌شوند و همین است که توانایی یک هنرمند فزون‌واقع‌نما را نشان می‌دهد؛ توانایی تکنیکی تولید یک نقاشی که آن‌قدر به واقعیت نزدیک باشد که با عکس اشتباه گرفته شود. نقاشان این سبک در این روند آن‌قدر بر عدم دخالت در ,واقعیت تأکید دارند که کارشان ماشینی به نظر می‌رسد. اما یک هنرمند موفق کاری می‌کند که توانمندی در پس کار ظاهراً ماشینی تابلوهای فزون‌واقع‌نگار پنهان شود.

هنر فزون‌واقع‌نمایی دنیای واقعی و فیزیکی را جدی می‌گیرد، آن‌قدر که گاهی در نقاشی‌ها با دنیای واقعی‌تری روبه‌رو هستیم تا در واقعیت. هایپررئالیسم تلاش می‌کند واقعیت را تا آن‌جا که می‌تواند تحریف‌نشده منتقل کند.

 

نقاشی های ذهنی هایپر رئالیسم با رنگ روغن توسط Christiane Vleugels

اگرچه در برخی موارد هنر به معنای تاکید بر جدا شدن از واقعیت است، اما سبک “هایپر رئالیسم” یا “فزون واقع نمایی” به طور کامل این مرز را از میان می برد. در حقیقت، نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی که توسط هنرمندان هایپر رئالیست خلق می شوند تفاوتی با عکس‌های وضوح بالا ندارند.

این در شرایطی است که برای خلق برخی نقاشی‌های هایپر رئالیسم تنها از ابزارهای ساده‌ای مانند مداد و خودکار استفاده می شود. تصاویر هایپر رئالیستیک به طور معمول ۱۰ تا ۲۰ برابر اندازه منبع اصلی بوده، اما همچنان از وضوح بالا در رنگ، دقت و جزئیات برخوردار هستند. بسیاری از نقاشی‌های سبک هایپر رئالیسم با استفاده از رنگ پاش و رنگ‌های اکریلیک، روغنی و یا ترکیبی از هر دو کشیده می شوند.
Christiane Vleugels : هدف من از این نقاشی ها این است تا مردم را به رویاپردازی سوق دهم . چیزی که من دوست دارم به وجد آمدن مخاطبانم است و وقتی زیرچشمی به آثار من نگاه می کنند لذت می برم. کریستین هنرمندی از بلژیک است که به نوعی می توان گفت غول نقاشی های “هایپر رئالیسم” است

برخی از آثار Christiane Vleugels را می توانید در زیر مشاهده کنید

دو تصویر از جیسون د گراف که توت فرنگی داخل خامه و گوی های شیشه ای که تصویری از یک عمارت بر روی آن منعکس شده را به تصویر می کشد.

نقاشی رنگ روغن، اثر «Robin Eley» را مشاهده می کنید که مردی بور را در داخل یک کیسه که به دورش پیچیده شده نشان می دهد.

گردآوری و تنظیم: کیومرث

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *