Press "Enter" to skip to content

روز جهانی زن

0

✳️ در سال 1975 مجمع عمومی سازمان ملل روز 8 مارس (۱۸ اسفندماه) را به عنوان روز سازمان ملل برای حقوق زنان اعلام کرد. منشور سازمان ملل در سال 1945، اولین “توافق بین المللی” برای پذیرش اصل تساوی زنان و مردان بود.

✴️ این تاریخ، روزی است که زنان جهان بدون توجه به گرایشات مختلف فکری، عقیدتی، نژادی و … به یادآوری موفقیت‌ها و دستاوردهای شان می‌پردازند. بنابراین توانمندسازی زنان در این راه نقشی کلیدی دارد.

☸️ موضوع امسالِ سازمان ملل برای این روز عبارتست از: “نقش زنان در رهبری جوامع و حرکت بسوی آینده‌ای عادلانه در جهان باکرونا و پسا کرونا”.

? پیام دبیرکل در سال ۲۰۲۱

1️⃣ آنتونیو گوترش گفته است بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ دهه‌ها پیشرفت به سمت برابری جنسیتی را پاک کرده است. از دست دادن شغل به تعداد بیشمار، مراقبت‌های بدون دریافت حقوق، اختلال در تحصیل، بحران تشدید خشونت خانگی و استثمار، همه از حقوقِ از بین رفته است.

2️⃣ به گفته وی مادران –به‌ویژه مادران تنها- با اضطراب و ناملایمات حادتری روبه‌رو شده‌اند و عواقب آن نسبت به همه‌گیری بیشتر خواهد بود. اما زنان نیز در خط مقدم واکنش‌های همه‌گیر بوده‌اند.

3️⃣ او می‌گوید آنها کارکنان اساسی هستند که مردم را زنده نگه می‌دارند و اقتصاد، اجتماعات و خانواده‌ها را در کنار هم قرار می‌دهند. آنان در زمره رهبرانی هستند که میزان شیوع را پایین‌تر نگه داشته و کشورها را در مسیر بهبود قرار می‌دهند.

4️⃣ به گفته دبیرکل روز جهانی زن، امسال قدرت تحول آفرین مشارکتِ برابر زنان را برجسته می‌کند. گوترش گفته است که این تحول مشارکت را در سازمان ملل دیده است. جایی که برای اولین بار به تاریخ برابری جنسیتی در پست‌های رهبری سازمان ملل رسیده‌اند.

5️⃣ وی گفته است هنگامی که زنان دولت را هدایت می‌کنند ما شاهد سرمایه‌گذاری‌های بزرگتر در حمایت اجتماعی هستیم. وقتی در پارلمان هستند، کشورها سیاست‌های سختگیرانه‌تری را در زمینه تغییرات اقلیمی اتخاذ می‌کنند.

6️⃣ به گفته وی زمانی که زنان در پشت میز صلح هستند توافق‌ها ماندگارتر می‌باشند.

7️⃣ آنتونیو گوترش در انتهای پیام خود گفته است من از کشورها، شرکت‌ها و موسسات می‌خواهم که اقدامات و سهمیه‌های ویژه‌ای را برای پیشبرد مشارکت برابر زنان و دستیابی به تغییرات سریع اتخاذ کنند.

? نکاتی به مناسبت روز جهانی زن:

✔️ روز زن برای اولین بار به عنوان روز ملی، در 28 فوریه سال 1909 در ایالات متحده آمریکا توسط حزب سوسیالیست آمریکا شناخته شد، که در یادبود اعتصاب کارگران کارخانه نساجی نیویورک به شرایط کار، ترتیب داده شده بود.

✔️ هدف پنجم از اهداف توسعه پایدار، یعنی عدالت جنسیتی و توانمندسازی تمام زنان و دختران و نیز هدف چهارم یعنی تضمین آموزش همگانی و با کیفیت برای همه، ارتباط مستقیم با حقوق زنان دارد.

✅ آمار

✔️ بنا بر آمار سازمان ملل محدودیت‌های قانونی باعث شده است که ۲.۷ میلیارد زن نتوانند به همان شغل‌های انتخاب شده برای مردان دسترسی پیدا کنند.

✔️تقریباً 60 درصد زنان در سراسر جهان در اقتصاد غیررسمی کار می کنند، درآمد کمتر و پس انداز کمتری دارند و بیشتر در معرض خطر فقر قرار دارند.

✔️ بنا بر آمار از هر ۳ زن، یک نفر خشونت مبتنی بر جنسیت را تجربه کرده و ۲۰۰ میلیون تن از دختران در سراسر دنیا نیز دچار ختنه (ناقص‌سازی) دستگاه تناسلی شده‌اند.

✔️درآمد زنان در سطح جهان ۲۳٪ کمتر از مردان است.

✔️ یکی از داده های آماری اعلامی در بانک اطلاعاتی سازمان ملل این است که 82 درصد خانم هایی که نماینده پارلمان هستند در 5 قاره جهان اعلام کرده اند که در حین خدمت، شکلی از خشونت روانی را تجربه کرده اند. سایر تجربیات منفی فراروی زنان در عرصه های مختلف حقوق انسانی جداگانه عرضه شده است.
#روزجهانی

اشتراک: پریسا گندمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *