Press "Enter" to skip to content

همدیگر را صدا کنیم!

0

? به بهانه اخبار زیاد شدن آمار خودکشی در کشور؛

من جامعه شناسم و نه معلم و سخنران در حوزه انگیزش و توصیه و نصیحت.بااین حال، حال بد امروز جامعه به من می گوید از خطاب قرار دادن مردم جامعه ات نترس و اگر سخنی را نیکو می دانی به آنها بگو.

همه آنچه امروز از جامعه به گوش ما می رسد حکایت از آن دارد که حال جامعه خوب نیست.حال خود منم خوب نیست. ازاینرو، تمام سخنم این است که به هر شکل ممکن انسانی و اخلاقی بکوشید حال خود و دیگران را خوب کنید. سخن گفتن و شنیدن قصه های هم و بیرون ریختن رنج ها از طریق تبدیل کردن آن ها به سخن از بهترین راهکارها برای دست یافتن به اندکی آرامش و بازیابی نیروی زندگی است.
با همدیگر سخن بگویید، با همدیگر خاطرات خوب گذشته را مرور کنید و بخندید.

نقل کردن گذشته و آوردن چیزی از گذشته به جهان اکنون می تواند حال امروز ما را بهتر کند.از خاطرات مربوط به پدران و مادرانتان سخن بگویید.یاد آنها را گرامی بدارید.یادآوری خاطره از دست رفتگان حیات بخش است. به چین و چروک صورت و دستان بزرگانتان نگاه کنید.این چین و چروک ها حکایت از زندگی دارند که تا امروز ادامه یافته است. به همدیگر توان و انرژی زندگی کردن بدهید.در مقابل هم گشوده باشید و با دیدن داشته های هم توان زندگی را در خود بازیابی کنید.

از کمک مادی کردن و هدیه دادن به همدیگر خودداری نکنید. تا جایی که در توان دارید به یکدیگر کمک اقتصادی کنید. بسیاری از هزینه ها را می توان کمتر کرد و به نجات دیگری اختصاص داد. از کمک خواستن احساس شرم نکنید. ما اگر می دانیم کمک کردن کار خوبی است طبعا باید بدانیم کمک خواستن هم کار خوبی است. در این میان توکل به راز عالم را از دست ندهید. بی شک رازی در این جهان با انسان بودگی ما در ارتباط است و در زندگی ما در کنار ماست. به راز عالم تکیه کنید.

نفس زیستن را عزیز بدارید. مرگ قطعا خواهد آمد،اما همین قطعی بودنش به ما می گوید تا می توانید زندگی کنید. با مرگ اندیشی عاشق زندگی شوید.و بزرگترین نیروی نجات بخش بشری را فراموش نکنید. این نیرو چیزی نیست جز “عشق”. عاشقی کنید در مقام یک انسان.توان عاشقی راز انسان است. عشق ورزیدن رسم انسان است. دوست بدارید تا دوست داشته شوید. با نیکوکاری به دیگران بگویید که عاشق آنهایید. در عاشقی و نیکوکاری به دنبال ما به ازا بیرونی نباشید و عشق را هرگز قضاوت نکنید.

عشق رازی است بزرگ که تنها آن را می توان همچون یک راز زیست. عشق لطف خاص حیات به انسان بوده است. پاداش عشق را به خود عشق واگذار کنید. همدیگر را صدا کنید. انسان با شنیدن صدای یک انسان دیگر می داند که هنوز زنده است و شایسته خطاب شدن. همدیگر را صدا کنید.

“مصطفی مهرآیین”

اشتراک: بابک فرزندی

 

پی‌نوشت:
? در پی انتشار خبر اقدام به خودکشی ۸۴ نفر طی یک روز در طهران، یک روانپزشک با تکیه بر آمار نهادهای رسمی حاکمیت طی سال‌های گذشته، اعلام کرد در کشور روزانه «حدود ۲۵۰ مورد» اقدام به خودکشی صورت می‌گیرد.

امیرحسین جلالی، روانپزشک اجتماعی و روان‌درمانگر تحلیلی، دوشنبه ۳۰ فروردین‌ماه با ارجاع به آمار موجود به روزنامه همشهری گفته است:

«در ایران روزانه حداقل ۱۳ تا ۱۴ مورد فوت ناشی از خودکشی داریم و میزان اقدامات ۲۰ تا ۳۰ برابر این عدد، یعنی روزانه با حدود ۲۵۰ مورد اقدام به خودکشی در کشور روبرو هستیم»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *