Press "Enter" to skip to content

نکات عکاسی از دریا (آموزشی)

0

گردآوری: پریسا دهقانی (کارشناس عکاسی)

1- منتظر زمان مناسب باشید.

اگرمی‌خواهیددر زمینه‌ی عکاسی از دریا جدی باشید، باید صبور باشید و همیشه حواستان به تغییرات آب و هوا، رنگ‌ها و حالت‌ها باشد. نکته‌ی اصلی در عکاسی از دریا، نور طبیعی و نحوه‌ی تأثیر آن در منظره است. نور دارای سه ویژگی اساسی است: شدت، جهت و رنگ؛ که هر سه ویژگی تحت تاثیر زمانِ روز هستند. ترکیب‌بندی صحنه در زمان مناسب کمک می‌کند تا بهترین عکس را بگیرید. به یاد داشته باشید که تجهیزات خود را از آب شور و شن دور نگه دارید زیرا ممکن است آسیب ببینند. برای محافظت از آن‌ها می‌توانید از محفظه‌ی مخصوص یا یک کیسه پلاستیکی استفاد کنید. مانند همیشه از یک فیلتر تمیز نگهدارنده‌ی لنز هم استفاده کنید.

منتظر زمان مناسب باشید.

 

2- از یک لنز با زاویه‌ی عریض استفاده کنید.

همه تصاویر دریا نباید از برخورد امواج باشد. در روزهای آرام‌تر و مه آلود می‌توانید از یک لنز واید استفاده کنید تا منظره‌ای متفاوت ثبت کنید. اگر در ساحل هستید، می‌توانید روی نقاط جذاب مانند صخره‌ها و افرادی که در حال گردش هستند فوکوس کنید. ممکن است نورکم باشد، بنابراین از تک‌پایه یا سه‌پایه استفاده کنید و از دیافراگم f/16 تا f/32 استفاده کنید تا کل تصویر واضح ثبت شود؛ زیرا هوای مه‌آلود باعث نیمه‌مات شدن عکس‌ها می‌شود.

از یک لنز با زاویه‌ی عریض استفاده کنید.

 

3- از سرعت بالای شاتر استفاده کنید.

ثبت أمواج خروشان، هیجان و حس خاصی به عکس می‌بخشد. به خاطر داشته باشید که برای ثبت چنین صحنه‌ای به سرعت شاتر بالا نیاز دارید(درحدود s 1/1000) و به‌خاطر انعکاس نور خورشید، از نوردهی بیش‌ازحد اجتناب کنید. سعی کنید نوردهی را 1 تا 2 پله کم کنید. با یک لنز تله می‌توانید از فاصله‌ی دورتری از یک موج عکس بگیرید و با محفظه‌ی ضد آب می‌توانید به آب بزنید و عکس‌هایی خلاقانه و هیجان‌انگیز بگیرید.

از سرعت بالای شاتر استفاده کنید.

 

4- حرکت را ثبت کنید.

برای ثبت حرکت آرام آب که به عکس حسی از نرمی و لطافت و سفیدی می‌دهد، باید از یک سرعت شاتر کند استفاده کنید. دوربین را روی سه‌پایه قرار دهید و حالت دوربین را روی TV یا S(اولویت شاتر) تنظیم کنید. یک سرعت شاتر کم انتخاب کنید و اجازه دهید که دوربین خودش اندازه‌ی دیافراگم را تعیین کند. استفاده ازفیلتر ND به کاهش میزان نور کمک می‌کند که در این‌صورت باید از سرعت شاتری کم‌تر(نوردهی طولانی‌تر) استفاده کنید.

حرکت را ثبت کنید.

5- انعکاس دراماتیک

لحظه‌ای که خورشید از میان ابرها ظاهر می‌شود و هم‌چنین زمان طلوع یا غروب، این صحنه در آب منعکس می‌شود و لحظه‌ای دراماتیک به‌وجود می‌آید. از سه‌پایه استفاده کنید تا از لرزش دوربین جلوگیری شود و دوربین را درحالت AV (اولویت دیافراگم) قرار دهید. ازیک دیافراگم کوچک f/16 تا f/32 برای عمق میدان بیشتر استفاده کنید. برای بیشتر کردن اثر دراماتیک عکس از یک فیلتر پولاریزه استفاده کنید که باعث پر رنگ شدن آسمان می‌شود، ابرها را برجسته‌تر نشان می‌دهد و ازشدت انعکاس نور در آب می‌کاهد.

انعکاس دراماتیک

 

6- از خطوط استفاده کنید.

زمان نوردهی طولانی، آسمان را دراماتیک جلوه می‌دهد، ‌طوری‌که ابرها دنباله‌دار و یک دست و آب دریا کف‌دار به‌نظر می‌رسد. برای وضوح پس‌زمینه و پیش‌زمینه از یک لنز با زاویه‌ی عریض و یک دیافراگم کوچک بین f/16-f/32 استفاده کنید. برای ثبت حرکت به‌صورت کنترل‌شده، همیشه از یک سه‌پایه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که ازخطوطی مثل یک اسکله که از نمای نزدیک عکس شروع می‌شوند وبه داخل آب کشیده می‌شوند و یک منظره‌ی بی‌کران به‌وجود می‌آورند استفاده کنید تا چشم بیننده را به داخل عکس بکشانید.

از خطوط استفاده کنید.

 

7- عکاسی از فانوس‌های دریایی

فانوس‌های دریایی عناصری نمادین هستند و برای بزرگسالان و کودکان به‌یک اندازه هیجان‌انگیز می‌باشند. به خاطر داشته باشید برای ثبت عکس‌های خوب از فانوس‌های دریایی باید ترکیب‌بندی خوبی داشته باشید. استفاده از یک لنز با زاویه‌ی عریض و قرار دادن فانوس دریایی در نمای دور، گوشه‌ی سمت چپ، عکس را متفاوت می‌کند. پرتوهای نور بالای فانوس را می‌توان با سرعت شاتر کند ثبت کرد. از یک لنز با زاویه‌ی عریض با دیافراگم در حدود f/16 استفاده کنید و برای جلوگیری از لرزش دوربین از سه‌پایه استفاده کنید.

عکاسی از فانوس‌های دریایی

8- زمان روز خیلی مهم است.

اگر صبح زود عکاسی کنید، رنگ قرمز درتصاویر جلوه می‌کند و هرچه زمان جلوتر می‌رود، رنگ قرمز به رنگ زرد متمایل می‌شود. درساعات اولیه، سوژه‌ها سایه‌های کشیده‌ای دارند و هرچه به نیمه‌ی روز نزدیک می‌شویم سایه‌ها از بین می‌روند. هنگام غروب، دوباره رنگ‌ها مانند صبح غلیظ‌تر جلوه می‌کنند.

زمان روز خیلی مهم است.

 

زمان روز خیلی مهم است.

 

تنظیمات پیشنهادی

برای ثبت حرکت در عکس‌های گرفته شده از دریا، باید از سه‌پایه استفاده کنید و با یک سرعت شاتر کند مثل 1/30s آغاز کنید و حتی در شرایط کم نور می‌توانید سرعت شاتر را برابر چند ثانیه قرار دهید تا حالت ماتیِ ملایمی ایجاد کنید. نکته‌ی دیگر این‌که عمق میدان(با استفاده ازحالت اولویت دیافراگم) را تعیین کنید و اجازه دهید که دوربین خودش سرعت شاتر را انتخاب کند.

نکات عکاسی از دریا

دریا حس و حال خاصی دارد. یک عکاس نمی‌تواند آن‌چه که هنگام عکاسی از منظره‌‌ی دریا اتفاق می‌افتد را پیش‌بینی یا کنترل کند اما می‌تواند مراقب و منتظر لحظات مناسب بماند. هنگام عکاسی از مناظر دریا به افراد، صخره‌ها، ساحل و آسمان هم می‌توان توجه داشت.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.